środa, 22 czerwca 2016

W szkołach nie uczą inteligencji emocjonalnej

Zrobiło się coraz głośniej na temat inteligencji emocjonalnej. Mateusz Grzesiak, psycholog i coach, który pracuje na scenie międzynarodowej, w swoim prezentacjach i wykładach często odwołuje się do tego pojęcia podkreślając jego rolę w osiąganiu życiowego sukcesu.
Znalazłam ciekawy artykuł na temat inteligencji emocjonalnej i postanowiłam go przetłumaczyć.

Link do artykułu podaję niżej:

http://www.zeitzuleben.de/emotionale-intelligenz/

Zapraszam do lektury.

7 wskazówek, jak podwyższyć inteligencję emocjonalną

Daniel Goleman dzięki swojej książce Inteligencja emocjonalna wprowadził całkowicie nowe pojęcie. Nagle obok IQ zaczęło odgrywać rolę również EQ, mało tego- odkryto, że ludzie dysponują różnymi rodzajami inteligencji. W tym artykule przedstawimy Państwu inteligencję emocjonalną i udzielimy praktycznych wskazówek, w jaki sposób wykorzystywać tę wiedzę w ciągu dnia.

Czym jest inteligencja emocjonalna?

Przez długi czas IQ obowiązywał jako wyznacznik sukcesu. Według najnowszych badań to inteligencja emocjonalna człowieka jest decydującym czynnikiem dla jego sukcesu osobistego i zawodowego, a nie iloraz inteligencji. Za pomocą inteligencji emocjonalnej są opisywane wszelkie umiejętności i kompetencje, jak np. współczucie, zdolność komunikacji, ludzkość, takt, uprzejmość.

Inteligencja emocjonalna dotyczy podejścia do siebie i do innych

W inteligencji emocjonalnej szczególne jest to, że chodzi w niej o podejście do samego siebie i do innych. Inteligencja emocjonalna opisuje zatem z jednej strony zarządzanie sobą i osobiste doświadczenie,a z drugiej strony kompetencje i umiejętności w podejściu do innych ludzi.

Elementy inteligencji emocjonalnej

Dla inteligencji emocjonalnej decydujące są poszczególne kompetencje

Pewność siebie- chodzi tu o realistyczną ocenę własnej osobowości, czyli rozpoznanie i zrozumienie własnych uczuć, potrzeb, motywów i celów, a także świadomość własnych mocnych i słabych stron. Chodzi o to, by znać siebie dobrze, by móc ocenić, jak reaguje się w określonych sytuacjach, czego potrzeba i gdzie jeszcze można popracować nad sobą.

Kierowanie sobą- umiejętność wpływania i kierowania własnymi uczuciami i nastrojami poprzez wewnętrzny dialog. Z tą umiejętnością nie jesteśmy bezbronni wobec własnych uczuć, lecz możemy na nie wpływać i nimi kierować. Przykład- gdy coś czyni nas rozgniewanymi, możemy poprzez wewnętrzny dialog ze sobą  opanować się i zareagować w odpowiedni sposób.

Motywacja- potrafić się motywować oznacza wydobyć z siebie gotowość do działania i zdolność do zachwytu. Ta umiejętność jest szczególnie pomocna w fazach, w których jakiś projekt robi się trudny lub rzeczy przebiegają nie po naszej myśli. Kto potrafi sam się motywować zawsze odnajdzie siłę do dalszej pracy i wykazuje wysoką tolerancję na frustracje.

Empatia- oznacza zdolność do odczuwania stanów psychicznych innych osób. Chodzi o odbieranie ludzi w ich byciu, takimi, jacy są i zaakceptowanie ich. Akceptować nie znaczy od razu aprobować. Akceptować innych oznacza traktowanie z szacunkiem i wykazanie zrozumienia dla czyjegoś myślenia i działania.

Zdolność socjalna- jest to zdolność do nawiązywania kontaktów i znajomości,a także umiejętność ich utrzymania. Zarządzanie konfliktami, zdolności kierownicze, umiejętność budowania i prowadzenia funkcjonującego zespołu wliczają się do tej grupy.

Umiejętność komunikacji- jest niezbędna dla inteligencji emocjonalnej. Wyróżniamy dwa czynniki- zdolność jasnego i przejrzystego wyrażania się, z drugiej strony aktywnego i uważnego wsłuchiwania się innych osób, zrozumienia i uporządkowania ich komunikatu. 

Korzyści płynące z inteligencji emocjonalnej

Co przynosi nam zatem ta inteligencja emocjonalna? Już na początku artykułu wspomniano o związku sukcesu z inteligencją emocjonalną. Chodzi o sukces zawodowy i prywatny. Ludzie z wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną odnoszą sukces na płaszczyźnie zawodowej, gdyż potrafią bardzo dobrze obchodzić się z innymi ludźmi i dysponują zdolnościami kierowniczymi. Inteligencja emocjonalna w życiu codziennym umożliwia dobre stosunki z partnerem, pozostałymi członkami rodziny, konstruktywne rozwiązywanie konfliktów, poradzenie sobie ze sobą samym i innymi. Emocjonalne inteligentni ludzie słuchają aktywnie i akceptują ludzi, takimi, jacy są. W związku z tym są przeważnie bardzo lubiani i pielęgnują głębokie przyjaźnie z innymi. Potrafią zatroszczyć się o siebie i dlatego są zadowoleni i zrównoważeni.

Czy jestem inteligentny/a emocjonalnie?

Podczas czytania tego tekstu, zdobyliście na pewno pewne wrażenia, w jakim stopniu Wasza inteligencja emocjonalna jest rozwinięta i czy dysponujecie pewnymi umiejętnościami. Jest wiele testów, które można zrobić, by to ocenić, ale traktujcie je jako punkt wyjścia i impuls do myślenia.
Możecie dodatkowo skorzystać z poniższych pytań:

- jak dobrze znam siebie, czy wiem, jak zareaguję w poszczególnych sytuacjach i dlaczego tak jest?

- czy mogę wpłynąć na swój nastrój czy poddaję się własnym emocjom?

- jak dobrze potrafię obchodzić się z agresją, złością, radością i innymi uczuciami u siebie i u innych?

-jak to jest z moją zdolnością komunikacji?

- czy potrafię wyrazić się jasno i zrozumiale, czy potrafię aktywnie wysłuchać innych?

- czy potrafię dobrze obchodzić się z innymi ludźmi?

- czy potrafię motywować innych ludzi, czy sprawia mi przyjemność pracowanie z innymi ludźmi?

- czy dysponuję zdolnościami przywódczymi?

- czy jestem lubiany/a wśród innych?

- czy inni przebywają ze mną chętnie?

- czy szukają u mnie rady?

Uważam temat inteligencji emocjonalnej za bardzo interesujący i zachęcam oczywiście do zgłębiania go. 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz